Yapay Şelale

YAPAY ŞELALE NEDİR?

Şelaleler doğa harikalarından biridir. Türkiye’de de bolca manzarasına doyabileceğimiz türlü türlü şelaleler bulunmakta. Fakat şelale manzarası izlemek ve suyunun sesini duyabilmek için bir doğa harikası görmek zorunda değiliz. İşte bu noktada yapay şelale devreye giriyor. Bu modeller istediğiniz yerde, büyüklükte ve yükseklikte, güzellikte olabilir. Kısıtlı bir alanınızın olması sizi endişelendirmemeli. Alanınızın genişliğine göre her türlü yapay şelale yaptırabilirsiniz. Evinizin boğucu görüntüsünden kurtulmak, ofisinizdeki sıkıcı iş hayatına renk katmak veya işlettiğiniz işletmeye farklı bir dekorasyon katmak istiyorsanız en uygun tercihiniz olabilir. Yapay şelale içeriği gereği bitkileri, yeşillikleri, taşları, suyunun akışı, suyun aktığı havuzu ile doğal şelaleden ayırt edemeyeceğiniz bir güzellik sunar.

Yapay Şelale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapay şelale değişen ve gelişen şu dönemde oldukça tercih edilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte bir bu piyasa kendiliğinden çoktan oluşmuştur. ‘Bunun hakkında ne bilmem gerekir ki?’ diye düşünmeyin. Özellikleri, yapım aşamaları, kullanım alanları, çeşitleri ile birlikte yapay şelale çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

Yapay Şelale Özellikleri

Yapay şelale tasarımında eski usul beton şelale görüntüsünden ziyade, malzemelerin çeşitliliğine özen gösterilerek üst düzey bir peyzaj görünümü elde edersiniz. Uygulanan yapay şelale, filtrasyon ile desteklendiğinden sistem her zaman bakımlı ve temiz kalmaktadır. Sistem kendi suyunu devridaim ettiğinden ek bir suya da ihtiyacınız olmaz.

 Yapay Şelale Yapım Süreci

Öncelikle şelalenin yapılacağı alanda etüt çalışmaları yapılır, gerekli ölçüler alınır. İkinci adım tasarımdır. Yapay şelale hizmeti aldığınız firmanın teknik ekibiyle bir takım görüşmeler sonucu proje uygulama aşamasına geçer. Üçüncü aşamaya yapay şelale inşa aşaması diyebiliriz. Sızdırmazlık, güçlendirme, su sistemi, ışık sistemi, ses sistemi gibi ayrıntılar profesyonellerce yapılır. Sizin istediğiniz görünüme kavuştuktan sonra en önemli adımlardan biri olan izolasyona geçilir. İzolasyon özellikle ses ve ışık sistemlerinin, su sistemiyle kullanıldığında oluşabilecek tehlikeleri önlemek adına yapılır. En son olarak da taş, bitki, renklendirme gibi gerekli eklemelerle yapay şelale görünümünüz final halini alır.

Yapay Şelale Kullanım Alanları

  • Bahçe/ Park
  • Balkon
  • Bar/ Cafe/ Restaurant
  • Çatı katı/ Teras katlar
  • Dinlenme alanları
  • Meydan
  • Otel

İç ve Dış Mekanda Yapay Şelaleler

İç mekanlarda; Atrium (avlu), merdiven altı boşluklarında ve yapının kullanımına bağlı uygun iç mekanlarda tercih edilmekte.

Dış mekanlarda; Parklar, refüjler, cafeler, oteller, restaurantlar, iş merkezleri, villalar, siteler, bahçeler, giriş ve teraslarda kullanılmakta.

Portatif Yapay Şelale Çeşidi

Portatif olan bu şelale çeşitleri aslında yapay şelale çeşitleri arasında en tercih edilenlerinden. Herkesin dilediğince büyük bir şelale kondurmak için bolca alanı bulunmayabiliyor. Fakat bunun bir engel oluşturup bu şelale huzurundan mahrum kalmak da doğru olmazdı. Portatif şelaleler, diğer yapay şelale çeşitlerine nazaran daha az yer kapladığından balkonunuza bile yerleştirebileceğiniz bir çeşit olmakta ve işte insanlar da tam da bu yüzden bu hizmetler faydalanmak istemekte. Portatif şelale ile insanlar kısıtlı olan alanlarında istedikleri hazzı ve doyumu alabilmektedir. Böylelikle sevdikleriyle veya yalnızken nezih bir ortama da erişebilmektedirler.

Su Perdesi

Suyun akışını ve sesini hissedip görebileceğiniz, kesintisiz akış görünümü veren yapay şelale çeşitlerindendir. Su perdeleri özellikle kapalı alan dekorasyonunda oldukça fazla tercih edilmektedir ki insanların su perdesini bu denli tercih etmeleriyle fazlasıyla haklı. Mekana verdiği estetik görünüm, dinginlik hissi, hissettirdiği kusursuzluk, sessizlik, dekora uyumluluğu ile yapay şelale çeşitlerinden olan su perdesi herkese görünüm ve hissiyatta nirvana doyum yaşatmaktadır. Özellikle otel ve restaurantlarda kullanılan su perdesi aslında müşterileri çekmek için de bir dekor olarak kullanılmaktadır. Yapay şelale türlerinden olan su perdesi hakkında şöyle bir bilgiyi de sizlerle paylaşmak isteriz; Türkiye’de bulunan en büyük su perdesi Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin projesinin demir başı olan 147 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğindeki su perdesidir.

Yapay Şelale ve Olumlu Etkileri

Değişen ve gelişen 21. yüzyılda köyden şehre göçün yani kentleşmenin artmasıyla maalesef ki doğal yapılar gitgide azalmakta ve şehre giden insanlar kapandığı alanlarda iç açıcı bir görünüm istemekte. Yapay da olsa yapay şelale sistemlerinin bulunduğu bir park, işyeri, cafe, restaurant daha fazla ilgi çekmekte ve yoğunluk artmakta. Yapay olduğunu bilseniz bile bu şelale karşınızda o su sesi bile sizi huzura kavuşturuyor ve rahatlamanıza çok fazla yardımı dokunuyor. Psikolojik anlamda çok olumlu sonuçlar doğuran yapay şelale aslında işte tam da bu yüzden revaçta olmakta. Yapay şelale bulunan ofislerde veya işyerlerinde çalışanların daha verimli ve sakin olması da su götürmez bir gerçek. Bu yazıyı okumadan önce belki de sizler de yapay şelale konusunda kararsızdınız. Fakat eminiz ki bu yazının sonunda en yakın zamanda siz de bir tane edinmek için elinizden geleni yapacaksınız. Ne de olsa bir zararı dokunmayan aksine sizi optimist bir insan yapabilecek, rahatlatacak bir sistemden bahsediyoruz.

 

Call Now ButtonTelefon