Perde Beton

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”]

PERDE BETON

Türkiye’de yayımlanan son yönetmeliğe göre artık her binanın temelinde bulunması zorunlu olan taşıyıcı bir elemandır. Binayı dış etmenlerden koruyan, binanın toprakla ilişkisini kesmek adına mantolama nem izolasyon işlemi de yapılır perde beton uygulamasında. Perde beton betonarme donanımlı bir yapı elemanıdır. Çok katlı binalarda yüklerin taşınabilmesi için perdeler kullanılır. Katların yüksekliği arttıkça kesitlerin artmasıyla kolonların boyutları da büyür. Ayrıca kolon boyutlarının büyük olması da hem ekonomik değildir hem de mimari açıdan da çok sakıncalıdır. İşte tam da bu yüzden binalarda perde beton uygulaması zorunlu hale gelmiştir.

PERDE BETON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Perde beton işlemini sizlere tanıttıktan sonra perde beton hakkında bilmeniz gereken bir takım önemli bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Perde Betonun Görevleri

 • Binayı depreme karşı daha dayanıklı hale getirir.
 • Isı yalıtımına yardımcı olan bir görev üstlenmektedir.
 • Kaliteli ve güvenilir bir uygulamadır.
 • Bina yüklerinin büyük bir kısmını veya tamamını taşırlar.
 • Yatay kuvvetlerle oluşan kesme kuvvetini taşırlar.
 • Yatay ötelenmeyi sınırlandırırlar.
 • Binaya temel 3 özellik katarlar; ritijlik, dayanım ve süneklik.

Perde Beton Özellikleri

Her şeyden önce doğaya uygun bir yapıya sahiptir, diğer bir deyişle çevrecidir. Perde beton kalıpları fiberdir, aynı zamanda da diğer kalıplara göre daha uzun ömürlü ve uygulaması da diğer kalıplara nazaran daha kolaydır. Esnek kalıp yapısı itibariyle her çeşit şekle kolayca monte edilebilir ve arzu edilen ebatlarda uygulanabilir. Örneğin; halı gibi yuvartılabilir ve top şekli verilebilir. Fiber gibi uygun yağlama yapılırsa da yüzlerce defa kullanılabilir perde beton. Ayrıca kimyasal maddelere karşı da oldukça dirençlidir ve rahatlıkla temizlenebilir.

Perde Beton İşleminin Hazırlanışı

 • Kalınlıkları 25 cm’den az olamaz. Enine ve boyuna donatıları en az 25 cm ara ile birbirine bağlanır.
 • Perde uçlarına, perde boyunun %10’u kadar perde uç elemanı yapılır. Perde uç elemanları etriyelidir.
 • Perde Temelde kullanılan kolon filizinin aynısı perde filizinde de kullanılır.
 • Perde filizi bulunmuyor, sadece perde beton yapılacaksa perde donatı uçları 90 derece kıvrılı olur.
 • Bağlama işlemi en iki kişiyle yapılır.
 • Yatay olan donatılara, dik olan donatılar tel vasıtasıyla bağlanır.
 • Bağlama işlemi tamamlandıktan sonra 4 adet deprem çirozları bağlanır.
 • Son olarak kalıp tarafındaki donatılara pastaşı yerleştirilir.

Perde Beton Nasıl Güçlendirilir?

Perde beton güçlendirilmesi sorunun kaynağına göre birçok farklı çözümle halledilebilir. Eğer binanın pencere, kapı gibi boşlukları varsa pencere ve kapı boşluklarının doldurulması ek bir taşıma gücü sağlayabilir. Bu ek taşıma gücünün kapasitesi de yeterli olabilir. Eğer perdede donatı burkulması veya beton ezilmesi varsa kolonlara onarım ve güçlendirme uygulanır.  Bazı durumlarda hasarın derecesine göre hasarlı bölümün temizlenmesi, ek bir donatı yerleştirilmesi veya bölümün betonlanması da gerekebilir. Perde beton güçlendirilmesinde bir başka durum ise mevcut perdenin yetersiz kalmasıdır. Bu durumda kalınlık arttırılarak, rijitliği ve dayanıklılığı yükseltilebilir.

Perde Beton İzolasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

İnşa edilen betonarme duvarı dış etkilerden korunması, duvarın muhafaza edilmesi adına yapılan tüm işlemlere perde beton izolasyonu denir. Perde beton’ların bir bölümü toprak altında kalmaktadır. Bir bölümü ise toprak altında değildir. Toprak altında kalan bölümlere müdahale daha zor olduğundan oluşabilecek sorunlar sıkıntılı olabilir ve en önemlisi binanın sağlamlığını ve dayanıklılığını olumsuz etkileyebilir. Perde beton izolasyonunda dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler vardır. Bunlardan biri bitim noktalarıdır. Hem alt kısımdaki hem üst kısımdaki bitim noktaları, yapılan diğer uygulamalarla uyumlu hale getirilmek zorundadır. Ayrıca binaya yapılan izolasyon işleminin korunması da gerekmektedir. Bunun için de drenaj levhası, EPS köpük veya duvar örme işlemi yapılabilir.

Perde Beton Su Kaçakları

Perde beton su kaçakları önleme uygulaması, binayı dış etkilerden koruyan bir uygulama özelliğini taşır. Perde beton su kaçakları sistemi yapının zemin toprak ile ilişkisini keser. Bu yüzden de yalıtım ve mantolama işlemi de yapılması gerekmektedir. Bu perde beton su kaçaklarını önelemk için perdede herhangi bir beton ezilmesi veya donatı burkulması varsa kuvvetlendirme ve bir takım tamirat işlemleri yapılır. Perde yetersiz ise kalınlık arttırılır ve dayanıklılık artttırılır. Su kaçakları söz konusu olduğunda müdahale ne kadar erken yapılırsa olumlu bir geri dönüş o kadar erken alınır. Aksi takdirde su kaçağı binaya zarar verir ve zedelenme başlar.

İNŞAATTA PERDE NEDİR?

 1. Çevre perde duvar
 2. Mantolama, nem ve izolasyon
 3. Betonarme perde duvar hesabı
 4. Perde duvar temeli
 5. Perde boyutlandırma
 6. Perde oranı
 7. Betonarme perde duvar kalıbı

 

[/av_textblock]

[av_gallery ids=’1887,1888,1889,1890,1891,1892,1893,1894,1895,1896,1897,1898,1899′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ admin_preview_bg=”]

Call Now ButtonTelefon